Vilde koolis veereme Vilde vaimus

Juuru Eduard Vilde Koolis tähistasime 6.-10. märtsil Vilde nädalat. Esmaspäevast reedeni olid koolipäevad korraldatud Vilde vaimus: vitsutasime Vilde sünnipäevatorti, tutvusime Vilde elu ja loomingut tutvustava väljapanekuga, veiderdasime improteatri juhendamisel; vaatasime ja vuristasime (või veerisime) Vilde loomingut; visandasime Vilde portreid ja vaaritasime Vilde moodi. Terve nädala kandis koolipere erinevat värvi sokke.

Esmaspäeval maiustasime Eduard Vilde sünnipäeva puhul sünnipäevatordiga. Vahetundide ajal valmis Vilde saalis Vilde elu ja loomingut tutvustav ajatelg. Aegade hämarusest vedasime välja Vilde lapsepõlveaega tutvustava stendi. Väljapanekuga sai terve koolipere nädala jooksul tutvuda, eriti usinalt käisid ennast Vilde elulooga kurssi viimas algklassiõpilased.

Teisipäeval külastas kooli improteater. Nende tükk “Improproff” tõmbas koolipere kaasa veiderdama. Etenduse muusikalise poole eest hoolitses meie huvikooli õpetaja Andranik Kechek, oma panuse andsid noored improviseerijad Emille Täpsi, Kennet Vaarma ja Markus Paap. Eriti aktiivsed teatrihuvilised said pärast etendust kaasa lüüa töötoas.

5., 6. ja 9. klassi õpilased külastasid Kadriorus asuvat Eduard Vilde muuseumi. 5.-6. klassi õpilased elasid sisse Vilde igapäevaellu, 9. klass süvenes näidendi “Pisuhänd” peensustesse.

Algklassiõpilased lugesid koolitundides Vilde jutustust “Minu esimesed triibulised”, suuremad vaatasid telelavastust “Pisuhänd” ja piilusid Vilde elu nüanssidesse. Kunstitundides visandasid õpilased Vilde portreid. Käsitöötunnis sirvis õpetaja Anneli Simkin õpilastega Vilde kokaraamatut, õpilased valmistasid vildelikult tervslikke kartulikooke ja salateid. Algklassiõpilased andsid üksikutele sokipaaridele uue elu sokiloomi meisterdades.

Reedel võttis õpilaste teadmised kokku Vilde viktoriin. Kooliraadio kaudu esitas direktor õpilastele viisteist küsimust, terve klass vastas meeskonnana. Õpilasi hinnati kahes vanuserühmas: 1.-4. klass ja 5.-9. klass. Algklassiõpilaste ind Vilde kohta uut infot saada tasus end ära: nad ei jäänud vastates suurematele õpilastele sugugi alla. Nooremas vanuserühmas sai võidu 2. klass, vanemas vanuserühmas oli kõige tähelepanelikum 8. klass.

Direktor Kalle Kõivu sõnul oli selleaastane programm tihe, koolis ringi liikudes hakkas Vilde kõikjalt silma, uutmoodi mõjus raadioviktoriin. Ajalooõpetaja Kalev Kasele tegi rõõmu Vilde väljapanek, Vilde jõudis lõpuks Vilde saali. 8. klassi neiu Lote Parek mainis, et temale meeldis väga kirjanduse tundides vaadata telelavastust “Pisuhänd”, 8. klassi õpilane Gerli Ogga ja 2. klassi Sofia Tohver rõõmustasid erinevat värvi sokkide kandmise üle.

Vilde nädal on ainulaadne traditsioon, mida Juuru Eduard Vilde Koolis on erineval moel tähistatud aastakümneid, aeg-ajalt on kaasatud ka ümbruskonna koole. Nädal toimub alati märtsikuus Eduard Vilde sünnipäeva paiku ja suurendab Vilde koolis käivate õpilaste ühtekuuluvustunnet ja silmaringi.