Oleme ettevõtlikud ja kavandame karjääri

21. novembril sõitsid Juuru kooli 2.-4. klassi õpilased Tallinnasse Ettevõtluskülla, kus nad õppisid, kuidas töötegemine käib. 4. detsembril käisid 9. klassi õpilased Tallinna Karjäärikeskuses tulevikku planeerimas. Mõlemad käigud said võimalikuks tänu Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskusele.

Ettevõtlusõppe rollimängude käigus said 2.-4. õpilased töötamise kohta nii mõndagi teada. Väikesed töötajad muljetavad:

“Olid mitmed asutused: pank, pagariäri, ilusalong, tehnikapood, pood.”

“Kõikides asutustes pidid olema töötajad ja kliendid. Igale lapsele anti ostmiseks stardiraha. Juurde sai raha töötades. Palgana. Ka pangast.”

“Mulle meeldis sellepärast, et seal sai ülesandeid täita. Tahaksin sellistesse kohtadesse veel minna. Seal sai õppida, kuidas tööd teha.”

“Mulle meeldis olla müüja. See oli väga oluline.”

“Mulle meeldisid kõik tegevused selles külas. Ma tahan sinna veel minna!”

“Mulle ei meeldinud, et mul käis vähe kliente. See oli väga tähtis.”

“Oleks tahtnud, et oleks paremad töötajad. See oli eluks kasulik.”

“Mulle väga meeldis, et ma sain teada, kuidas olla parem müüja. See oli väga eluline, mis ma teada sain.”

“Mulle ei meeldinud, et sai liiga vähe olla. See oli väga lahe, sai eluks palju tarkust.”

“Seal sai õppida, kuidas suurena hakkama saada, see meeldis mulle väga.”

“Oli lõbus, et sai rahaga tegeleda ja tööd teha. Hea eluks ettevalmistus.”

“See oli kõige ägedam päev!”

9. klassi õpilasi ootas omanäolises Fahle kvartalis asuvas karjäärikeskuses loeng teemal “Valikud ja võimalused pärast põhikooli”. Seejärel oli neil võimalus uudistada aatriumis asuvaid eksponaate. Iga nurga taga oli midagi uut: ekraanid, virtuaalreaalsus, simulatsioonid. 9. klassi õpilaste sõnul oli karjäärikeskuses põnev, kõige rohkem elevust tekitas virtuaalreaalne töötamine.

Karjäärikeskus on unikaalne kogu siinses regioonis: tegemist on uudse lähenemisega, kus interaktiivseid lahendusi kasutades on võimalik analüüsida enda tugevusi ja võimeid ning seeläbi leida sobivaim töö või enesetäiendamise võimalus.

Tekst ja fotod Eva Orav, Malvi Kapstas ja Aili Parek